Zgodovina nuhalne svetline
Zgodovina nuhalne svetline oz. preiskave nuhalna svetlina z zgodnjo morfologijo ploda in dvojnim hormonskim testom.
Nuhalna svetlina je preiskava, ki je danes v strokovni javnosti, zakonodaji in pri nosečnicah splošno sprejeta kot zlati standard presejalnih preiskav v nosečnosti.
Uradni naziv preiskave je nuhalna svetlina z zgodnjo morfologijo ploda in dvojnim hormonskim testom, to pa zato, ker ginekologi_nje pri izvajanju preiskave nuhalne ne zgolj merijo debelino nuhalne svetline na zatilju ploda, ampak tudi opravijo zgodnji ultrazvočni morfološki pregled ploda ter odvzamejo kri za markerje.
Začetki pregledov nuhalne svetline
80. leta:
Začetki nuhalne svetline spadajo v 80. leta prejšnjega stoletja, ko so začeli znanstveniki opažati povezavo med povečano debelino nuhalne svetline v zatilju ploda in kromosomskimi odstopanji, kot je npr. trisomija 21. Raziskovanje se je začelo z ugotavljanjem, da ima plod z večjo debelino nuhalne svetline večjo možnost za kromosomske nepravilnosti.
90. leta:
V 90. letih prejšnjega stoletja so začeli z razvojem tehnike za izvajanje zgodnjih presejalnih pregledov. Eden od pionirjev na področju fetalne medicine je bil prof. Kypros Nicolaides, ki je eden izmed prvih sistematično raziskoval nuhalno svetlino. Njegove raziskave so postavile temelje za uvajanje te preiskave v klinično prakso.
2000:
Konec 90. let in v zgodnjih letih 2000 je postala nuhalna svetlina ena ključnih preiskav v okviru presejalnih (nediagnostičnih) testov za trisomijo 21 oz. Downov sindrom. Za bolj natančne rezultate jo kombinirajo s testi, ki merijo beta-hCG in PAPP-A (nosečniški plazemski protein A) oz. t.i. dvojnim hormonskim testom.
Dalje:
Od leta 2000 naprej postaja preiskava nuhalne zaradi naprednih ultrazvočnih aparatov vedno bolj dostopna in natančna. Danes dosega cca. 80% natančnost za napoved verjetnosti za najpogostejše trisomije (13, 18 in 21). Prav tako so se razvili algoritmi za izračun tveganja, ki vključujejo različne parametre (npr. starost nosečnice, biokemične markerje, meritve ploda).
Nuhalna svetlina v Sloveniji
Nuhalna svetlina z zgodnjo morfologijo ploda in dvojnim hormonskim testom je v Sloveniji od aprila 2023 dosegljiva brezplačno za vse nosečnice z veljavno kartico ZZZS. Na brezplačen pregled nuhalne se lahko prijavite tudi v ZC Dravlje, ki se ponaša z največjim število opravljenih nuhalnih v Sloveniji. Prav tako je ultrazvočna oprema Zdravstvenega centra Dravlje najsodobnejša in bistveno prispeva k opravljanju nuhalnih. Vsi ginekologi in ginekologinje ZCD imajo licenco FMF za nuhalno svetlino. V sodelovanju z njimi je nastalo tudi tole besedilo.
Danes se marsikatera nosečnica v kombinaciji z nuhalno odloči tudi za visoko zanesljivi, neinvazivni in presejalni test NIFTY, ki z 99% verjetnostjo poda informacije o trisomijah, najpogostejših kromosomskih odstopanjih in po želji tudi spolu ploda.
Na nuhalno v ZCD se lahko naročite tule: https://www.noseca.com/narocanje/